UG სკოლის ქიმიის კლუბ Chemfield-ის წევრებმა — მერაბ სამხარაშვილმა და ნიკოლოზ ჭეჭელაშვილმა — მნიშვნელოვან საერთაშორისო წარმატებას მიაღწიეს. მათ GENIUS Olympiad-ის საერთაშორისო ოლიმპიადაზე, რომელსაც წელს მასპინძლობდა საქართველოს უნივერსიტეტი (UG), პირველი ადგილი მოიპოვეს კვლევითი ნაშრომით „ცივი რაკეტის ძრავი“ (Cold Rocket Engine).
მოსწავლეებმა ჟიურის წარუდგინეს ინოვაციური კვლევითი პროექტი, რომელიც ეძღვნება ენერგოეფექტური და უსაფრთხო პრინციპებზე დაფუძნებული ცივი რაკეტის ძრავის კონცეფციის შესწავლასა და პრაქტიკულ მოდელირებას. პროექტმა მაღალი შეფასება დაიმსახურა როგორც მეცნიერული მიდგომის, ისე პრაქტიკული განხორციელების თვალსაზრისით.
აღსანიშნავია, რომ 9 ივნისს მერაბ სამხარაშვილი და ნიკოლოზ ჭეჭელაშვილი გაემგზავრებიან ამერიკის შეერთებულ შტატებში, სადაც ოლიმპიადის საერთაშორისო ეტაპზე საქართველოს ღირსებას წარადგენენ.
ვულოცავთ ჩვენს მოსწავლეებს ამ მნიშვნელოვან გამარჯვებას და ვუსურვებთ მათ კიდევ უფრო დიდ წარმატებებს მომავალ სამეცნიერო გზაზე.

UG School Students Achieve Success at the GENIUS Olympiad
Members of UG School’s chemistry club Chemfield — Merab Samkharashvili and Nikoloz Chechelashvili — have achieved significant international success . They secured first place at the GENIUS Olympiad, hosted this year by the University of Georgia (UG), with their research project  “Cold Rocket Engine” .
The students presented an innovative research project focused on the study and practical modeling of a cold rocket engine concept based on energy-efficient and safe principles . Their work was highly praised for both its scientific approach and practical implementation .
Notably, on June 9, with the support of the University of Georgia, Merab Samkharashvili and Nikoloz Chechelashvili will travel to the United States , where they will represent Georgia at the international stage of the Olympiad 🇬🇪.
We congratulate our students on this outstanding achievement  and wish them continued success in their future scientific endeavors .